Táto webová stránka používa cookies na ukladanie informácií na vašom počítači. Viac

Druhy airsoftovych zasobnikov

Autor Jaro 18.04.2021 0 Komentár(e)

Druhy airsoftových zásobníkov


 

Zásobníky patria bezpochýb k základnej výbave každého „airsofťáka“.

Skôr či neskôr každý zistí, že s jedným zásobníkom si skrátka nevystačí, a tak si potrebuje zaobstarať niekoľko kusov do zásoby.

Výber vhodných zásobníkov však nie je banálna vec.

Značne narastajúca popularita airsoftu priniesla na trh množstvo rozličných zásobníkov od rôznych výrobcov, a tak býva často problémom zohnať vhodný zásobník pre konkrétnu airsoftovú zbraň.

 

Airsoftové zásobníky sa odlišujú viacerými faktormi a to najmä:

  1. Spôsobom podávania BBčiek do hop-up komory airsoftovej zbrane
  2. Kapacitou zásobníkov
  3. Materiálom zásobníkov

Pozn.: Menší výber zásobníkov pre platformu AR-15/SCAR dostupných u nás v obchode.

 

1. Tlačáky vs Točáky

Základným faktorom delenia airsoftových zásobníkov je jednoznačne ich spôsob plnenia, respektíve spôsob akým sú BBčka (airsoftové guličky) podávané do hop-up komory airsoftovej zbrane. Z tohto hľadiska poznáme 2 druhy:

Tlačné zásobníky fungujú na princípe stláčania pružiny v tele zásobníka. Do kategórie tlačných zásobníkov spadajú real-capy, low-capy a mid-capy. Kapacita airsoftových tlačákov sa pohybuje od 30 rán (real-cap) až po 120/150 rán (mid-cap), vrchol tvorí PTS EMP1 zásobník s kapacitou až 250 rán. Napriek menšej kapacite sú tlačáky obľúbenejšie v airsoftovej komunite.
Nespornou výhodou tlačákov je, že nespôsobujú nadmerný hluk hrkaním BBčiek a taktiež pridávajú do hry nádych reálnosti, keď musí používateľ v zápale boja prebíjať zbraň.

 

Točné zásobníky fungujú na systéme ozubených kolies, ktoré mechanickým pohybom stláčajú špiralovitú pružinu a tá posúva BBčka smerom nahor k ústiu zásobníku.
Munícia sa do tohto typu zásobníku jednoducho nasype cez otváraciu komoru a používateľ točením ozubeného kolieska dostane BBčka až do ústia zásobnika.
Mnoho výrobcov automaticky pribaľuje točné zásobníky k airsoftovej zbrani, preto je tento druh zásobníkov rozšírený najmä u noväčikov.
Kapacita točákov je podstatne väčšia oproti tlačákom, štandardne 300-600 rán v závilosti od typu a modelu zásobníku, a tak nie je potrebné dokupovať náhradné zásobníky a vystačíte si aj s jedným točákom.
K nevýhodam musíme zaradiť jednoznačne hrkanie BBčiek pri najmenšom pohybe so zbraňou a neustále dotáčanie zásobníku počas streľby.

Bubnové či krabicové točáky obsahujú elektrický motorček, ktorý zásobník dotáča automaticky. Štandardne sa dodávajú k airsoftovým guľometom, no možno zakúpiť aj pre ostatné modely airsoftových zbraní (M4, AK, G36 a pod).Tieto zásobníky sú podstatne robustnejšie a väčšie, vďaka čomu disponujú aj väčšou kapacitou 1000-2500 rán. Nevýhodou je ich podstatne vyššia nákupná cena (od 50 eur a vyššie).

Flash zásobník obsahuje v spodnej časti kovové lanko s tiahlom, pomocou ktorého sa zásobník "natočí". Na jedno natočenie je možné vystrieľať celý zásobník, nie je potrebné manuálne kolieskom dotáčať zásobník ako v prípade klasických točákov.

 

2. Kapacita zásobníkov

Aj kapacita airsoftových zásobníkov má svoje limity. Na trhu nájdeme zásobníky zvyčajne v štyroch možných prevedeniach:

  • real-cap – tlačné zásobníky s kapacitou BBčiek odpovedajúcej reálnej predlohe
  • low-cap – tlačné jednoradové zásobníky s kapacitou 50-90 BBčiek
  • mid-cap – tlačné dvojradové zásobníky s kapacitou 100 – 150 BBčiek
  • hi-cap –veľko-kapacitné točné zásobníky s kapacitou nad 200 BBčiek

Vo všeobecnosti platí čím väčšia kapacita zásobníka, tým väčšia palebná sila na bojisku. V prípade väčšej kapacitu zásobníku nemusí používateľ riešiť časté prebíjanie na ihrisku. Naopak menšia kapacita zásobníku núti používateľa častejšie prebíjať, čo prináša určité spestrenie hry.

 

3. Materiál zásobníkov

Užívateľ ma vo väčšine prípadov možnosť si vybrať medzi dvoma materiálmi:

  • plastové zásobníky
  • kovové zásobníky

Kovový zásobník (najčastejšie rôzne zliatiny) je vo všeobecnosti odolnejší a znesie horšie zaobchádzanie (pády na betón), no je aj o pár gramov ťažší oproti plastovému prevedeniu.

Plastových zásobníkov sa vôbec netreba báť, pri ich výrobe sa používajú rôzne polyméry plastov, ktoré sú dostatočné odolné a znesú skoro rovnaké zaobchádzanie ako kovový variant. Nižšiu hmotnosť plastového zásobníku (aj keď len o pár gramov) ocení azda každý, ktorý nosieva pri sebe počas akcie väčšie množstvo zásobníkov.
Netreba zabúdať, že zásobníky vyrobené z plastových polymérov, nájdeme aj u ostrých zbraní. (napr. legendárne magpul zásobníky).

 

Veríme, že si u nás vyberiete vhodné zásobníky pre Vašu airsoftovú krásku!

 

Nakupuj zásobníky kliknutím tu!

 

Pozn.: Kompatibilite medzi jednotlivými výrobcami zásobníkov a airsoftových zbraní sa v tomto článku venovať nebudeme. Do budúcna však plánujeme niekoľko testov na túto tému.

Komentovať